Watersavers - ekologie až na prvním místě
Šetrnost má jen výhody
Otázky limitovaných přírodních zdrojů jsou nyní důležitější než kdykoliv předtím. Jak se chovat šetrně k planetě, která nám poskytuje místo k životu tak, aby i generace, které přijdou po nás mohly vidět tyrkysově modrou oblohu, křišťálově průzračnou vodu a magicky uklidňující zeleň. Svou trochou do mlýna se rozhodla přispět i česká společnost Watersavers, která díky přístupu k nejmodernějším technologiím a zelené filozofii uvádí na trh produkty šetřící nejdůležitější přírodní zdroj, a to pitnou vodu
Ekologie se vyplácí
V dnešní době vodného a stočného ukusují značnou míru rodinného rozpočtu právě náklady na vodu. Díky Watersavers šetřičům vody je ale možno tyto náklady významně snížit a rodinnému rozpočtu významně ulehčit. Pokud se na tuto problematiku podívám z větší šíře, zjistíme, že při snížení odběru vody nám neklesne pouze cena za odebrané množství, ale i náklady s vodou spojené. K těmto nákladům můžeme zařadit energii potřebnou pro ohřev pitné vody a dále energii vynaloženou na její distribuci. Typickým příkladem jsou elektrická čerpadla, která napomáhají rozvádět vodu do vyšších pater domu. Všechny důležité aspekty, které jste schopni s Watersavers šetřiči ovlivnit si můžete názorně prohlédnout na obrázku níže.
Jedna osoba spotřebuje asi 36 m3 vody za rok – z toho 30 % se spláchne na toaletě, tedy 10,8 m3. Cena kubíku vody je v ČR asi 80 Kč (někde i 100 Kč). S WC STOPem lze snadno dosáhnout úspory kolem 70 % – tj. asi 7 m3 vody, což odpovídá úspoře 7 m3 * 80 Kč = 560 Kč na osobu na rok. U čtyřčlenné rodiny je to asi 2 240 Kč a WC STOP se jí vrátí za méně než dva měsíce.
- 1. Neplatíte vodné za zbytečnou vodu.
- 2. Šetříte spodní vody na horší časy.
- 3. Šetříte čerpadlo i elektřinu.
- 4. Šetříte energie na ohřev vody.
- 5. Šetříte bojler. Ve stejném množství vody se osprchuje více lidí.
- 6. Snížíte emise o cca 15 % (= topení + ohřev vody).
- 7. Stačí menší a levnější akumulační nádrž
- 8. Stačí o třetinu až polovinu menší solární panel na ohřev vody.
- 9. Nižší vodné = nižší stočné. Neplýtváte vodou ani energií.
Kde všude se šetřiče vody dají použít:
Šetřiče na vodovodní baterie
Šetřiče na vodovodní baterie jsou speciálně navrženy tak, aby vám přinesly maximum komfortu a úspory. Usměrněný a provzdušněný vodní proud je možno dále optimalizovat pomocí regulace průtoku, a to ve vysokém rozsahu až 4/6/8/10/12/14 l/min.
Šetřiče do sprch
Maximální požitek ze sprchování se sníženými náklady. Tohoto efektu můžete dosáhnout s šetřiči Watersavers určenými pro instalaci ve sprše. Dvě provedení v podobě kompletní sprchové hadice se zabudovaným šetřičem, nebo sada pro instalaci mezi sprchovou hadici a hlavici ruční sprchy vám dávají možnost si vybrat, které řešení vám více vyhovuje. Perfektně ale fungují obě.
Šetřiče na toalety
Maximální regulace množství splachované vody podle toho, jak moc zrovna potřebujete spláchnout. Od 0,5 litru až po vyprázdnění celé WC nádržky díky regulaci WC Stop od Watersavers. Jednoduché zařízení, které implementujete do vašeho současného splachovacího systému vám umožní efektivně využívat splachovací mechanizmus vašeho WC.
Jak to funguje?
Voda před jejím konečným výstupem z kohoutku nebo sprchy prochází skrze šetřič Watersavers, kde prvně protéká skrze kuželové sítko, které je odnímatelné. Následně se voda setkává s regulačním prvkem v podobě speciálních kroužků o různém průměru (všechny jsou součástí balení) a k regulaci samotného průtoku dochází právě skrze instalaci jednotlivých kroužků. Čím je větší průměr kroužku, tím je nižší průtok vody. Toto nastavení provede pouze jednou před prvním užitím, případně pokud se změní vaše individuální potřeby. Všechny šetřiče jsou totiž z výroby nastaveny na průtok 6 l/min při tlaku až 6 barů.
Šetřič WATERSAVERS® zredukuje proud z běžných 12–18 l/min. na předem nastavených 6 l/min. Zredukovaný průtok při tlaku 6 bar. projde přes regulační prvek. Voda následně proudí po obvodě malými otvory, které působí jako trysky. Takto zredukovaný proud vody narazí uvnitř šetřiče v první komoře na horní část usměrňovacího prvku, od kterého se voda odráží, víří a proudí opět po obvodu do další části šetřiče (druhá komora). Ve druhé komoře je proud nasměrován na kulovitou plochu, která vytvoří společně s vnějším pláštěm vnitřku šetřiče dutý vodní válec.
Hlavní výhody šetřičů Watersavers:
Tím, že firma Watersavers vyvíjí své šetřiče od základu až po design balení, je schopna si ohlídat nejčastější problémy spjaté s perlátory a efektně se jim vyhnout. Pokud máte strach ze složité údržby, usazování vodního kamene nebo ze složité instalace, nemusíte si zoufat. Všechny tyto problémy společnost Watersavers vyladila ke spokojenosti zákazníků, tak aby bylo užití šetřičů co nejjednodušší.
Velmi snadná údržba a Anti-vápenný sistém
Údržba je opravdu velmi snadná. Stačí pouze občas šetřič rozšroubovat a propláchnout bílé sítko, kde se zachytávají hrubé nečistoty nacházející se přímo ve vodě. Buď poznáte zanešení zhoršeným průtokem vody, nebo můžete čistit šetřič preventivně jednou za půl roku. Znečištění sítka je ovlivněno kvalitou vody.
Náš anti-vápenný systém zabraňuje usazování vodního kamene v těle šetřiče. U běžných perlátorů se tak musí vodní kámen čistit, navíc kovové sítko i tak časem zkoroduje. Šetřiče Watersavers mají části, které přijdou do styku s vodou, plastové. Umělá hmota je vysoce odolná proti chemikáliím a horké vodě. Vydrží až 179 °C.
Jednoduchá instalace a změna průtoku vody
Šetřiče instalujeme na vodovodní baterii stejným způsobem, jako klasické perlátory. Samotný šetřič našroubujeme na závit u vyústění baterie a pořádně utáhneme. Tímto máme hotovo. Než si šetřič nainstalujeme je nutní si rozmyslet, zda chceme ponechat standardní nastavení průtoku nebo jej jednoduše změnit. Průtok můžeme v případě potřeby jednoduše změnit i později.
Součástí balení jsou silikonové kroužky, které se od sebe liší barvou a tloušťkou. Podle toho, jaký průtok vody potřebujeme, tak vložíme potřebné kroužky do šetřiče. Stačí, když šetřič rozebereme, vytlačíme pomocí nějakého špičatého nástroje nastavený černý silný kroužek a na jeho místo vložíme kroužky, které jsou potřeba dle návodu.
Na co si dát pozor:
Při výběru šetřiče si musíme ujasnit, kde jej chceme používat a na jakou baterii jej budeme instalovat.
Vhodný závit pro instalaci
Pokud se chystáme instalovat šetřič na dřezovou či umyvadlovou baterii. Měli bychom prvně odinstalovat původní perlátor, podívat se jakým oplývá závitem a a následně musíme objednat šetřič Watersavers se stejným závitem. Tímto postupem se vyhneme problémům s vnitřním a vnějším profilováním závitů. Komplikace mohou nastat u speciálních designových baterií, které mívají speciální vyústění. V tomto případě doporučujeme použití jednoduché pomůcky. K šroubení baterie přiložte pětikorunu a pokud velikost šroubení přibližně odpovídá velikosti mince, můžete použít šetřič Watersavers.
Při instalaci šetřiče na vanovou baterii je dobré se ujistit, zda baterie disponuje klasickým ½ " závitem. Nejste-li si naprosto jistí, přiložte zespodu na šroubení jednu korunu, a pokud je šroubení přibližně stejně veliké, půjde náš šetřič pro sprchy instalovat.
Kam se šetřiče nehodí
Šetřiče bychom neměli instalovat na místa s četným výskytem ucpávání odpadů. Časté ucpávání odpadů je samozřejmě možno řešit jejich kompletní rekonstrukcí. Šetřiče Watersavers vám díky své variabilitě nastavení poskytnou možnost instalace se zvýšeným průtokem, který můžete po rekonstrukci odpadů jednoduše snížit. Nedoporučuje se používání jakýchkoliv šetřičů na beztlaké ohřívače vody a tam kde je potřeba rychle hodně vody např. výlevky pro uklízení, napouštění vany nebo při hašení.