zítra u vás
zítra u vás
WC můžeme z hlediska montáže dělit na tři skupiny, a to záchody:
Stojící záchody jsou tvořeny jednoduchou WC mísou, která je upevněna k podlaze. Součástí klozetu není splachovací nádržka o možnostech montáže se zmiňujeme dále v tomto článku.
Kombinační záchody jsou nejrozšířenějším typem WC používaným u nás hned z několika důvodů. Tím prvním je jejich konstrukce. K záchodové míse je přímo upevněna splachovací nádržka, to souvisí s jejich nenáročnou instalací, kdy klozet stačí upevnit k podlaze a připojit k připravenému přívodu vody a ke kanalizaci.
Závěsné klozety disponují mnoha výhodami v uživatelské rovině. Tou hlavní je absence spojení záchodu a podlahy. Zpravidla jsou instalovány na předstěnové prvky, které v sobě kombinují nosnou konstrukci pro klozet a splachovací systém.
Než ale začneme s výběrem jednotlivých záchodů, musíme si ujasnit co od nového WC čekáme a kam jej chceme umístit. Jiná situace bude při stavbě nové koupelny, ve které máme dostatek prostoru a nelimituje nás v podstatě nic.
Při rekonstrukci musíme zvážit, jestli chceme upravovat stávající rozvody kanalizace a přívodu vody, které nám umožní osazení novějším druhem klozetu nebo se spokojíme s moderní náhradou stávajícího WC.
Pokud jsme navíc limitování prostorem, je určitě na místě poohlédnout se po zkrácených verzích klozetů, které nám zajistí dostatek pohodlí i v menších místnostech či koupelnách. Naopak, pro tělesně postižené je vhodná prodloužená délka klozetu. Pro srovnání (hodnoty délky klozetů jsou orientační, hodnoty se mohou lišit v řádech jednotek cm):
Důležitým faktorem, nad kterým se musíme zamyslet už ve fázi plánování jsou konkrétní preference osob, které budou WC používat. V případě standardních kombinovaných či volně stojících klozetů je výška záchodu cca 43 cm, což nemusí vyhovovat všem uživatelům.
Pokud budou klozet používat starší osoby se sníženou hybností či lidé nadměrného vzrůstu je potřeba zvážit možnost instalace zvýšeného klozetu či závěsného WC u kterého si můžeme výšku individuálně přizpůsobit. Malé děti jistě ocení dětské klozety se sníženou výškou.
Opačný přístup pak platí u požadavků na nosnost WC. Závěsné, kombinační i volně stojící záchody jsou zpravidla dimenzovány na zatížení v hodnotách stovek kilogramů. Např. v případě závěsných WC, pokud dodržíme instalační pokyny, se nosnost zpravidla pohybuje okolo 400 kg. Proto si se zatížením v podstatě nemusíme dělat starosti.
Důležitou vlastností klozetů, podle které se musíme orientovat při koupi, je druh odpadu, kterým disponují. Obecně platí, že klozety stojící a kombinační jsou dodávány ve více různých provedeních napojení na odpad, a to ve svislém směřujícím do podlahy, šikmém dříve používaném v panelových domech nebo zadním vodorovným. Specialitou jsou pak klozety vybavené vario odpadem, který je umístěn pod vnějším pláštěm klozetu a umí se přizpůsobit požadovanému druhu napojení. Klozety závěsné disponují zpravidla odpadem vodorovným.
Dalším specifikem je splachování, které bývá zpravidla hluboké či ploché. Ve většině případu nalezneme splachování hluboké, u kterého nalezneme přímou vodní hladinu zalévající spodní stranu hradla WC mísy a zavodněný sifon. Toto řešení napomáhá k okamžité eliminaci zápachu.
Ploché splachování se pak vyskytuje u speciálních či zvýšených klozetů, které můžeme najít např. ve zdravotnických zařízeních, pečovatelských domech či ve školkách. U plochého splachování je typická kaskádovitá vnitřní struktura WC, kdy se v nejvyšší části nachází keramická ploška, pod kterou je položena vodní hladina a zavodněný sifon. Takto uzpůsobený klozet umožňuje snadnou optickou kontrolu stolice, ale neefektivně chrání proti šíření pachů.
Pro rozvádění splachované vody v míse je používán tzv. oplachový kruh umístěný po horním obvodu WC mísy. Tento oplachový kruh napomáhá k optimální distribuci vody a rovnoměrnému opláchnutí celého WC. Klozety disponující oplachovým kruhem můžeme dále rozdělit na dva hlavní druhy podle toho, jakým způsobem je voda uvnitř oplachového kruhu rozváděna.
Prvním druhem jsou klozety s otevřeným oplachovým kruhem. U typu splachování je voda vháněna do WC mísy z jednoho většího otvoru, který je zpravidla umístěn v zadní části WC.
Druhá možnost v podobě uzavřeného oplachového kruhu využívá rafinovanějšího rozvádění vody po WC míse. Do tohoto oplachového kruhu je hlavním přívodem vháněna voda a za pomocí otvorů po celém jeho obvodu je rovnoměrně rozváděna po celé ploše WC mísy.
V poslední době se však začínají těšit oblibě WC bez oplachového kruhu tzv. Rimless či Rimfree. U toho provedení klozetu je voda ze zadní části vháněna pod tlakem do celé mísy. Toto provedení výrazně vylepšuje hygienické standardy WC a snižuje nároky na úklid. Všechny části WC mísy jsou dobře přístupné pro úklid a neulpívají zde nečistoty.
Novinkou na poli Rimless klozetů je vybavení WC mísy horním lemem. Díky tomuto vylepšení je možno vhánět vodu do mísy pod optimálním úhlem bez rizika jejího odstříknutí mimo prostor mísy, tak aby došlo k efektivnějšímu oplachu.
Klozety pro běžné použití jsou dnes nejčastěji vyráběny ze sanitární keramiky. Ve veřejném prostoru se pak často setkáváme s klozety vyrobenými z nerezové oceli, z důvodu jejich odolnosti a dlouhé životnosti.
Většina výrobců se snaží zákazníkům poskytnout přidanou hodnotu v podobě speciálních povrchových úprav, které vylepšují vlastnosti užitné a estetické vlastnosti výrobků. Nejčastěji se jedné o speciální glazury a povrchové vrstvy, které mají za úkol vyhladit póry, zvýšit lesk výrobku, zajistit jeho odolnost vůči mechanickému a chemickému poškození a implementovat do povahy výrobku hydrofobní vlastnosti. Tako ošetřené výrobky se snadněji čistí a dlouhou dobu si zachovávají charakter nového produktu. Výrobci své patentované technologie úpravy povrchů představují pod různými názvy, a my se tak můžeme setkat například s pojmenováními Jika Perla, Laufen Clean Coat, Duravit HygienGlaze, Geberit KeraTect či Villeroy & Boch CeramicPlus. Podívejte se na krátká videa od výrobců Villeroy & Boch a Jika zaměřená na jejich povrchové úpravy keramiky.
Klozety v dnešní době jsou dostupné ve všech stylových formách. Ať už jsme příznivci nostalgického retra, jednoduché moderny nebo nás oslovují spíše oblé organické tvary, na trhu se sanitární keramikou si jistě vybereme. Mnohé klozety jsou zařazeny do designových sérií s ostatními koupelnovými prvky, mezi které patří např. vany, umyvadla či bidety a kombinací těchto prvků dosáhneme stylově jednotného výrazu koupelny.
Ani barevné provedení klozetu se v dnešní době nevztahuje už jen na bílou barevnou variantu a do hry se dostává sanitární keramika v pastelových barvách či v elegantním černém provedení.
Jak moduly závěsných klozetů, tak nádržky kombinačních a samostatně stojících WC zpravidla umožňují dva druhy splachování, a to velké a malé. Další poměrně častou variantou je možnost ovládání protékaného množství vody systémem start/stop.
Při využití dvojčinného tlačítka ovládajícího dvě různá množství splachované vody se množství splachované vody při velkém spláchnutí pohybuje okolo 6 litrů a při malém spláchnutí okolo 3 litrů. V dnešní době se ale již můžeme setkat s velkým množstvím řešení, které šetří přírodu i náklady díky sníženému množství velkého a malého splachování, které např u úsporných splachovacích prvků Alcaplast Ecology činí jen 4 a 2 l vody.
Sedátko s poklopem je důležitou součástí klozetu, která je ale zpravidla prodávána samostatně. Při výběru sedátka je nutno věnovat pozornost jeho kompatibilitě s klozetem, většina výrobců klozetů udává seznam kompatibilní sedátek, ze kterých můžeme vybírat. Před koupí klozetového sedátka si musíme stanovit, zda nám postačí jednoduché sedátko bez pokročilých funkcí nebo od něj vyžadujeme něco více.
Pokud se rozhodneme pro kombinaci sedátka a klozetu různých značek, musíme důkladně zvážit, zda budeme schopni sedátko ke klozetu přichytit a jestli jsou rozměry sedátka dostačující.Obecně platí, že sedátko může dosahovat větších rozměrů než WC, ale nikdy tomu nesmí být opačně.
Moderně pojatá sedátka disponují systémy pozvolného sklápění, které zajistí samostatné sklopení sedátka a my se u této činnosti již nikdy nebudeme muset shýbat.
Pro komfortní používání WC si můžete pořídit bidetovací sedátko pro ošetřující očistu anální oblasti vodou.
Na trhu nalezneme i sedátka s integrovanou vložkou pro děti. Popř. sedátka uzpůsobená pro tělesně postižené osoby.
Dále nám život zjednoduší systémy jednoduchého odnímání sedátka, které oceníme při úklidu.
Sedátka jsou vyráběna z bezpočtu materiálů a my si tak můžeme vybrat, který nám nejvíce vyhovuje. Nejekonomičtější variantou jsou sedátka plastová, jejích vyšší vývojový stupeň představují sedátka duroplastová, která působí na pocit teplejším dojmem a redukují nepříjemný pocit chladu při dosednutí.
Samostatnou kategorií jsou pak sedátka vyrobena z dřevovláknitých MDF desek, tato sedátka jsou ale zpravidla ošetřena povrchovou úpravou, která je chrání proti vlhkosti.
Pro ty, kteří upřednostňují přírodní materiály v původní podobě, je na trhu k dispozici nepřeberné množství sedátek vyrobených z masivního dřeva.
Můžete se také setkat se sedátky vyrobenými z polyresinu, což je druh pryskyřice, která je za tepla velice dobře tvarovatlená a za studena odolná vůči mechanickému poškození a dobře odolává vlhkému prostředí.
Aby nám sedátko dlouho a dobře sloužilo, je potřeba aby disponovalo kvalitními panty, které se postarají o jeho bezproblémový chod. Aktuálně jsou na trhu k dispozici sedátka se dvěma druhy pantů, a to plastovými či nerezovými. Plastové panty jsou zpravidla součástí ekonomických variant sedátek, které se hodí do méně exponovaných prostor. Nerezové panty pak vynikají svou dlouhou životností. Rozhodně doporučujeme investovat do nerezových pantů.
Sedátka jsou k dostání v nejrůznějších barevných variantách, které se zpravidla liší na základě materiálu, ze kterého je sedátko zhotoveno. U plastových a duroplastových sedátek můžeme vybírat takřka ze všech barevných variant jako např. bílá, modrá, červená. Někteří výrobci dokonce dodávají sedátka opatřená grafickým potiskem. U sedátek dřevěných jsme pak zpravidla limitování lazurou, která dřevo ochrání, probarví a zvýrazní jeho strukturu.
Ovládací tlačítka pro předstěnové instalační moduly je zpravidla zapotřebí dokoupit samostatně. Splachovacích tlačítek je na trhu nepřeberné množství lišící se designem, provedením, materiálem a použitím. Pozor si musíme dát i na kompatibilitu splachovacího tlačítka s předstěnovým systémem, např tlačítka Geberit lze instalovat pouze na předstěnové prvky téže značky.
U kombinovaných klozetů je tlačítko součástí nádržky, stejně tak u volně stojících klozetů, pokud si zvolíte splachovací nádržku na omítku, sanítární modul Geberit Monolith nebo tlakový splachovač.
Tlačítka jsou k dostání z hlediska ovládání mechanická nebo bezdotyková. Jak už bylo výše řečeno, můžeme si zvolit mezi tlačítkem pro 2 množství splachování nebo Start/Stop. Pro maximum volnosti při navrhování vaší koupelny lze využít oddálené ovládání splachování, které lze umístit až 1,7 m od splachovací nádržky, lze umístit do nábytku nebo konstrukcí prováděných suchým nebo mokrým procesem. Dále si můžeme zvolit, zda chceme tlačítko instalovat na stěnu nebo jej zapustit do stěny, aby licovala s jejím povrchem.
V neposlední řadě je tu pro podomítkové nádržky možnost dokoupení jednotky odsávání zápachu nebo dávkovače na tyčinky pro svěží koupelnu bez zápachu.
Navíc se tlačítka liší materiály, ze kterých jsou vyrobeny a my si můžeme vybírat z tlačítek plastových, nerezových, z tlakově litého zinku v kombinaci s přírodními materiály (sklo, břidlice, atd.).
Ať už jste milovníci oblých křivek, kterí uvolňují mysl nebo dáváte přednost jednoduchým obdélníkovým tvarům, příjdete si na své. Stejně tak výběr barev je opravdu rozmanitý, dokonce si můžete nechat vyrobit tlačítku na zakázku podle své vlastní fantazie. Avšak jak už bylo řešeno vždy musíme vybírat tlačítko od stejného výrobce jako podomítkovou nádržku.
K instalaci a splachování závěsných WC jsou nejčastěji používány podomítkové instalační moduly. Na trhu si můžeme vybírat z nepřeberného množství modulů, které se plně přizpůsobí našim potřebám. Ať již hodláme modul instalovat v rámci suché či mokré výstavby, je potřeba vybrat správný typ. Instalace různých typů modulů se výrazně liší. Některé lze upevnit do podlahy a „opřít“ o zeď nacházející se za ním. Jiné je nutno instalovat do instalační předstěny. Mnohé z modulů disponují specifickými způsoby kotvení skrze stavitelné rozpěry nebo pevné kotvy.
Podomítkové moduly pro závěsné WC můžeme rozřadit do tří skupin podle typu jejich instalace, a to na moduly určené k obezdění, k připevnění ke stěně a k instalaci do sádrokartonu. Jednotlivé moduly mají svá instalační specifika, na která se nyní společně podíváme.
Pokud si chceme dopřát luxus závěsného WC, ale nemáme možnost instalace podomítkého modulu, můžeme zvolit inovativní řešení Monolith. Díky tomuto předstěnovému prvku nemusíme v koupelně nic vysekávat ani obezdívat, stačí jej připevnit ke zdi a je připraven k použití.
WC modul určený k obezdění je za pomocí jednoduchého kotvícího systému připevněn ke stěně, o kterou se opírá a následně obezděn. Tento druh montáže neklade zásadní nároky na statiku zadní stěny a plně nám postačí pórobetonové tvárníce s tloušťkou okolo 25 cm. O to větší pozor si však musíme dát pří obezdívání abychom modul důkladně podezdít celými tvárnicemi. Podezdívka totiž drží celou váhu modulu, WC a jejich zatížení a fixuje nám modul ve svislé poloze. V opačném případě může dojít k pohybu celé soustavy a pro nás to znamená odsekání kompletní obezdívky a absolvování celého procesu nanovo.
WC modul do sádrokartonu určený pro montáž suchým procesem je určený:
Modul umožňuje individuálního výškového nastavení WC mísy díky stavitelným podpěrám.
WC modul pro připevnění do stěny určený pro montáž suchým procesem je nejčastěji využíván pro renovaci koupelen v rámci bytových jader panelové výstavby a můžeme jej použít všude tam, kde není k dispozici dostatečně silná zadní stěna nebo je toto řešení technicky výhodnější.
Konstrukce rámu umožňuje jednoduché upevnění mezi dvě stěny, díky výsuvným vodorovným rozpěrám je zabezpečena spolehlivá montáž i v různě širokých místnostech. Lze využít prakticky pro všecky stavební materiály (cihlová, ytongová, dřevěná stěna i nosník sádrokartonové příčky). Modul umožňuje individuálního výškového nastavení WC mísy díky stavitelným podpěrám. Pro nenásilné rozčlenění interiéru lze provést odsazení od zadní stěny, získáte tím praktickou odkládací plochu.
Geberit přináší neotřelé provedení splachovacího modulu pro závěsné klozety v podobě sanitárního modulu Geberit Monolith. Monolith je unikátní samonosný splachovací systém při jehož instalaci nejsou vyžadovány zásahy do stavební konstrukce, a proto se mimořádně hodí právě pro rekonstrukce koupelen. Po instalaci není již potřeba prvek obkládat. Všechny jeho pohledové strany jsou vybaveny povrchem z bezpečnostního skla.
Jak již bylo výše řečeno, kombinační WC označuje takový systém, který spojuje WC mísu s nádržkou na vodu, ve které je umístěno splachovací zařízení skládající se z napouštěcího a vypouštěcího ventilu. Tento typ instalace je poměrně nenáročný a zpravidla se vyznačuje výbornou životností.
Další výhodou je uzpůsobení celého systému stávajícím podmínkám, kdy napouštěcí nádržku můžeme pořídit s napojením přívodu vody zboku nebo zdola. Některé klozety se prodávají rovnou dohromady u jiných si dokupujeme zvlášť nádržku.
U stojících WC můžeme použít obdobný druh splachování jako u kombinačních klozetů s tím rozdílem, že nádržka není umístěna pevně v zadní části klozetu, ale bývá zpravidla připevněna na vyvýšeném místě na zdi za klozetem. Pro spláchnutí je pak táhlem aktivován vypouštěcí ventil a voda proudí samospádem srze potrubí až do mísy.
V případě, že jsme limitování prostorem, je možno použít tlakového splachovače. Jeho výhodou je přímé napojení splachovače na rozvod vody a z toho plynoucí absence splachovací nádržky. Před instalací ale doporučujeme změřit tlak vody v potrubí, protože minimální provozní tlak pro správné fungování tlakového ventilu činí 1,2 bar.
Samostatně stojící klozet můžeme rovněž dovybavit podomítkovou splachovací nádržkou. Výhodou tohoto řešení jsou oproti modulům k závěsným WC minimální nároky na statiku zadní stěny, která nese pouze nádržku, přičemž klozet stojí samostatně.
Poslední možností je použití sanitárního modulu Geberit Monolith pro stojící WC, jeho výhody byly zmíněny výše u varianty pro závěsné wc.